X
تبلیغات
زولا
چهارشنبه 16 اسفند‌ماه سال 1385 ساعت 11:23 ب.ظ

 

                           

                گرامی باد ۱۷ اسفند ( ۸ مارس ) روز جهانی زن

هشتم ماه مارس ۱۸۵۷ زنان کارگر کارگاه های  پارچه بافی و لباس دوزی  نیویورک  برای افزایش دستمزد  و بهبود شرایط کار، دست به تظاهرات خیابانی زدند ، این  حرکت اعتراضی زنان  نیویورک توسط پلیس بشدت سرکوب گردید و صدها زن تظاهر کننده مورد ضرب وشتم قرار گرفتند .

در سال ۱۹۱۳ ( دبیر خانه بین المللی زنان ) ۸ ماه مارس را بخاطر گرامی داشت مبارزه زنان امریکا در سال ۱۸۵۷ ،  بعنوان روز جهانی زن انتخاب نمود .

در سال  ۱۹۷۵ سازمان ملل ۸ ماه مارس را بعنوان  روز جهانی زن به رسمیت  شناخت   از این تاریخ به بعد هرساله میلیونها زن در سراسر جهان روز ۱۷ اسفند بعنوان روز زن جشن می گیرند ، در این روز زنان ضمن برگذاری جشن و شادی به بحث و گفتگو پیرامون خواسته ها  ومشکلات زنان می پردازند .در بعضی از کشورها ، هرگونه حرکت اعتراضی و تجمع زنان بشدت سرکوب می گردد ، اما مبارزه زنان علیرغم تمام این محدودیتها و سختی ها  ادامه داشته ، کتک و زندان نتواسته زنان را از مبارزه برای رسیدن به حقوق برابر، باز دارد .در این روز گرامی می داریم یاد زنانی که با تمامی مشکلات  پر چم مبارزه بر افراشته نگه داشته اند.

در  روز جهانی زن  با ارزوی سلامتی و  تندرستی برای هنرمند عزیز هرمزگانی ، فاطمه رضایی *  ، حدود  چهار دهه پیش به رغم تمامی مشکلات و سنتهای جان سخت ، فاطمه رضایی با حضور در رادیو  و تلویزیون و اجرای موسیقی محلی هرمزگانی ، گامی مهم در شکستن محدودهای موجود برای حضور زنان هرمزگانی در عرصه هنری ، برداشت . گرچه این زن هنرمند در سه دهه اخیر از اجرای برنامه هنری منع شده ، ولی هنوز یکی از محبوترین  زنان هنرمند هرمزگانی  است ،

 یکبار دیگر  ۱۷ اسفند روزجهانی زن به تمام زنان بخصوص زنان هرمزگانی تبریک می گویم  و ارزوی موفقیت و سربلندی می کنم

 

                                                           یکی از زنان  منطقه سیریک  در پنجشنبه  بازار میناب

 

* چند هفته پیش فاطمه رضایی بعلت کسالت و بیماری در بیمارستان  بندر عباس بستری گردید .

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo